Archiwum

Żabie gody

Para ropuch podczas miłosnych zalotów.Nadeszła wiosna. Na Grzędach zrobiło się gwarno i ruchliwie. Są już kopciuszki, za interesującym lokum rozglądają się rudziki. Polana rozbrzmiewa śpiewami drozdów: niedawno przybyłych kosów i śpiewaków. Śpiewają świergotki łąkowe i kowaliki. Od wczoraj wtóruje im grzywacz. Co ranek drzewa przed leśniczówką odwiedza dzięcioł zielonosiwy, radosnym okrzykiem oznajmiając swoje przybycie. Jego duzi i średni pobratymcy bębnią na dobre. Słychać już i wilgi. Co prawda ptaki te jeszcze nie przybyły, świetnie jadnak ich głos opanowały szpaki. Wieczorami koncerty dają puszczyki. Na raz usłyszeć można nawet 4 samce i 2 samice. Z oddali niekiedy odzywa się puchacz.

To wszystko nad naszymi głowami. Na ziemi za to niepodzielnie panują ostatnio ropuchy i żaby. Ciepło oraz słoneczne promienie sprawiły, że płazy te opuściły swoje zimowe kryjówki i wręcz zawładnęły okolicą. Wokół leśniczówki zrobiło się wręcz tłumnie od dumnie kroczących ropuch i skaczących żabek. Wieczorami nieśmiało odzywają się pierwsze rzekotki. Prowadząca na Grzędy Dobra Droga stała się czasami nieprzejezdna z powodu tych tłumów. Tu, oprócz żab trawnych i wodnych oraz zielonych i szarych ropuch, dołączyły coraz głośniej słyszalne na okolicznych łąkach żaby moczarowe. Ich samce z dnia na dzień nabierają charakterystycznego i jakże zalotnego, niebieskiego kolorku.

Niestety z racji swojej powolności, a także ilości zwierzęta te często padają ofiarą przejeżdżających samochodów. Uprzejmie prosimy odwiedzających okolicę turystów, a także mieszkańców o zaplanowanie czasu przejazdu w taki sposób, aby przejeżdżając Dobrą Drogą uwzględnić przestoje spowodowane żabio-ropuszymi tłumami.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.