Archiwum

Czas dla tropicieli

Świeże ślady wilka niedaleko leśniczówki.Przyszła zima i spadł śnieg. Niewiele go jest, ale nawet ta ilość wystarczy, żeby wędrówki po Biebrzy nabrały nowego wymiaru. Dzięki tej cienkiej nawet śnieżnej warstwie można obserwować, co i gdzie sobie chadzało. A że na Grzędach, w samym sercu Biebrzy, zwierzyny nie brakuje, też i zabawa może być przednia.

Mijający łikend był najlepszym przykładem na to, jak interesująco może być nawet w urlopowo mało popularnym okresie. Spadł śnieg, przyszedł lekki mróz, a do tego za dnia rozpieszczało nas piękne, bezchmurne niebo, dając wiele możliwości do wypoczynku. Na Grzędach nikły ruch turystyczny dodatkowo przyczynił się do tego, że zwierzęta chętnie odwiedzają polanę i jej najbliższą okolicę. Najlepsze dowody znaleźć można było na śniegu już pod płotem. Lisy, sarny, wiewórki i dziki, wszystko to pozostawiło swój ślad. Największym jednak rarytasem były tropy wilka, który odwiedził Grzędy najprawdopodobniej w nocy lub wczesnym rankiem. Za dnia trasę jego podróży można było przez kilkaset metrów śledzić, wybrał się bowiem na przechadzkę szlakiem od naszego szlabanu.

Żeby tego było mało, od pewnego czasu po okolicy kręci się jeden znajomy łoś. Jest on na tyle niepłochliwy, że podziwiać go można z naprawdę niewielkiej odległości, o czym nie omieszkał poinformować nawet Biebrzański Park Narodowy na swoim profilu na portalu społecznościowym. My jednak nie radzimy aż do tego stopnia prokurować zamieszczone tam sytuacje i apelujemy o rozwagę. To jednak jest kilkusetkilowy, bardzo szybki i zwinny zwierzak i choć z pewnością nie ma złych zamiarów, nie jest zaznajomymi z naszymi ludzkimi zwyczajami, czy chociażby dźwiękami telefonów komórkowych. A szkoda narażać zdrowie zarówno swoje, jak i zwierzaka, żeby nie wspomnieć o lakierze samochodu. Z odległości klikunastu metrów "selfie" i tak będzie piękne, bo to duże zwierzę.

Poniżej kilka fotek tropów zebranych podczas zaledwie 15-minutowej przechadzki po polanie.

Serdecznie zapraszamy, kolejny łikend tuż tuż!

Tropy sarny bez aktywnego systemu ABS.Tropy lisa.Trochę już starawy trop łosia.A to wiewiórkowe.Cztery tropy lisa (u dołu) to pod względem rozmiarów zaledwie tyle, co jeden trop wilka.Dla porównania - wilczy i lisi.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.