Archiwum

Koniec sezonu 2016

Tak wyglądają Grzędy dzisiejszego ranka.Cisza i spokój. To chyba pierwsze, co rzuca się w oczy po przyjeździe na Grzędy w ostatnim czasie. Z jednej strony można westchnąć "Nareszcie!", przyszedł bowiem czas odpoczynku i wytchnienia po pracowitym sezonie. Z drugiej to przecież turyści przynoszą dochody, więc może jednak ta cisza i spokój nie jest aż tak wskazana? Ludziom trudno dogodzić. Jedno jest pewne: wbrew powszechnej opinii jesień tutaj to też piękna pora roku, szczególnie dla tych, którzy potrzebują choć na chwilę odciąć się od cywilizacji. A przecież już za chwilę długi łikend, więc???

Dziś Grzędy zasypane. Od rana pada śnieg, a niska temperatura sprawia, że okolica pokryła się jasną kołderką. Znikoma ilość turystów oraz brak liści na drzewach sprawiają, że okoliczną przyrodę łatwiej jest obecnie podpatrywać. Prawie codziennie na polanie goszczą to sarny, to dziki, jelenie lub nawet łosie. Oczywiście o naszej lisicy Lusi wspominać nie trzeba. Z ptaków pojawiły się już stada zimowych mieszkańców - czyży, jemiołuszek, raniuszków i sikor wszelakich, cały czas natomiast można jeszcze obserwować paszkoty, migrujące śpiewaki, czy też obecne jeszcze na początku listopada słonki. W okolicy stacjonują już pierwsze myszołowy włochate, bieliki codziennie patrolują teren w poszukiwaniu pożywienia, a czasem ot tak, dla rekreacji. Przez Kotlinę przelatują stada gęsi, szczególnie że na pobliskich łąkach pojawiają się nieśmiało pierwsze rozlewiska.

Odleciały już niestety nasze orliki grubodziobe. W tym roku sezon nie był dla nich udany. I to pomimo faktu, że pojawiły się całkiem nowe ptaki dorosłe. Dla nas sezon był o tyle ciekawy, że udało się w jego czasie zaobserwować i sfotografować 12 osobników, co stanowi ponad 50% całej biebrzańskiej, a także polskiej, populacji tego gatunku. Z tego powodu w naszej galerii "Dla oka" zamieściliśmy fotograficzne podsumowanie tego sezonu.

O, właśnie nad leśniczówką przeleciał bielik.

Zapraszamy do odwiedzin!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.