Archiwum

Letnia jesień

Jesienna impresja znad Biebrzy.Lato skończyło się na początku sierpnia. We wrześniu za to mamy... lato. Wróciło z pięknym słońcem i prawie upalną pogodą. Chyba na przekór turystom, którzy rozjechali się do domów. Na przekór też chyba Biebrzańskim Bagnom, bo już się zapowiadało, że trochę choć nasiąkną wodą. Nic z tego.

Wraz z latem wróciła susza. I to prawie taka sama, jak w zeszłym roku. Co prawda w korycie samej rzeki wody jest dość dużo, poza nim natomiast jest w deficycie. Przyroda musi sobie jakoś bez niej radzić. Zdecydowana większość gniazdujących u nas ptaków odleciała. Nad Biebrzą zaczął się czas przelotów. Migruje dosłownie wszystko, od drobnicy po żurawie. Te ostatnie uaktywniły się szczególnie w ostatnich dniach, korzystając ze sprzyjającej pogody. Codziennie można podziwiać stada po kilkaset osobników nabierające wysokości w kominach termicznych gdzieś tam hen wysoko. Natomiast nadal obecne są orliki grubodziobe. Mało, że obecne. Są też widoczne. Korzystają z pięknej pogody latając wokoło, a często jeszcze dokarmiając lotne już młode.

Rozpoczęło się też jesienne ryczenie i stękanie. Niestety z niewiadomych przyczyn Biebrzański Park Narodowy nie wstrzymał na ten okres koszeń ratrakami, tak jak to było dotychczas w zwyczaju. Efektem tego jest fakt, że w wielu miejscach, w których o poranku powinniśmy podziwiać stękające łosie, mamy wątpliwą przyjemność wysłuchiwać ryku wyjących silników. Smutna to rzeczywistość. Na szczęście nie udało się wyprodukować aż tyle ratraków, żeby łosie przepędzić kompletnie, stąd też miłośnicy przyrody nadal mają możliwość nacieszyć zmysły tym przepięknym widowiskiem. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie nie koszą...

Wokół leśniczówki na szczęście nie koszą, co wieczór można więc usłyszeć i stękanie, i ryki. Do tego dołączyły pohukiwania niezwykle ostatnio aktywnych puszczyków. A w ciągu dnia nie lada gratka, polanę i okolicę bowiem opanowało całe stadko orzechówek. Latają, nawołują i okupują drogi. Czasem udaje się nawet przejechać samochodem tuż obok nich, bo niektóre bardzo niechętnie ustępują miejsca.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.