Archiwum

Orzeł przedni na Czerwonym Bagnie

Jednoroczny orzeł przedni o imieniu Grom chwilę po wypuszczeniu na wolność.W dniu dzisiejszym na skraju Czerwonego Bagna doszło do niecodziennego wydarzenia: na wolność wypuszczono orła przedniego. Grom, bo takie imię otrzymał, to orzeł urodzony 11 kwietnia 2015 roku w poznańskim zoo. Przez rok ptak został odchowany, a przez ostatnie 3 miesiące przygotowywany do samodzielnego życia w specjalnej wolierze na terenie Nadleśnictwa Rajgród.

Orzeł przedni Aquila chrysaetos to obok orlika grubodziobego Aquila clanga i orzełka Aquila pennata najrzadszy lęgowy gatunek orła w Polsce. Występuje on w ilości ok. 35 par jedynie w południowej części kraju. Na niżu był kiedyś ptakiem lęgowym, ale liczne prześladowania ze strony człowieka spowodowały, że w tej części kraju obecnie nie występuje. Jeszcze 15 lat temu para tych pięknych orłów gnieździła się na Czerwonym Bagnie, niestety wraz z otwarciem szlaków turystycznych i pogorszeniem stosunków wodnych w Kotlinie Biebrzańskiej ptak ten opuścił te tereny. Dziś jedynie zimą podziwiać można czasami młodociane orły przednie, które przylatują do nas na ten okres ze Skandynawii.

Nie wiadomo, gdzie osiądzie Grom. Jako młody ptak najbliższe lata spędzi prawdopodobnie koczując w różnych miejscach. Jego wędrówka będzie monitorowana, ptak bowiem został wyposażony w nadajnik, który to umożliwi. Może kiedyś osiądzie na stałe na Czerownym Bagnie?

Do wypuszczenia ptaka doszło dzięki współpracy Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, Komitetu Ochrony Orłów i Nadleśnictwa Rajgród oraz wolontariuszy, którzy wsparli projekt, a sam moment wypuszczenia relacjonowany był na żywo przez kilka stacji telewizyjnych i radiowych. Serdecznie dziękujemy Panu Karolowi Chodkiewiczowi, zastępcy nadleśniczego, za umożliwienie uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Całkiem możliwe, że przez najbliższe dni Groma będzie można podziwiać w okolicach Czerwonego Bagna. Zapraszamy!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.