Archiwum

Zakwitło lato

Kwiaty jednego z biebrzańskich storczyków - podkolana białego.No i stało się - przyszło lato. U nas dość chłodne, jak na lato, jednak ciepłe i słoneczne, choć w telewizji przepowiadacze pogody twardo twierdzą coś innego. Pogoda jest wręcz idealna na wędrówki - słońce grzeje, powietrze chłodzi, komarów brak, meszki w niewielkich stadkach. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to kolory. Wszystko kwitnie i łąki pokrywają obecnie barwne kobierce kwiecia przeróżnego. Aż żal, że człowiek nie posiada umiejętności zapamiętywania (mówię tu głównie za siebie) wszystkich tych przedziwnych nazw form życia, jakie my nazywamy roślinami. Inna sprawa, że przynajmiej w języku polskim ich nazwy bardzo rzadko oddają widoczne gołym okiem cechy, która to właściwość w innych językach zdecydowanie ułatwia zapamiętywanie. Ale to nie tylko domena polskich nazw roślin, także w świecie ptaków zdajemy się stwarzać sobie problemy wymyślając przeróżne, często wręcz mylące nazewnictwo.

Apropos ptaków: na Grzędach budkę lęgową opóściła już pierwsza partia świeżutkich bogatek. Zrobiła to tak szybko, że nawet nie zarejestrowano jej ilości. Po nich co rusz pojawiają się nowe pokolenia kolejnych gatunków, wczoraj nawet tata dudek postanowił pokazać swojemu jedynakowi (niestety) jak mieszkamy, przynosząc świeżo złapanego turkucia podjadka tuż pod drzwi naszego domu. Młodzieniec oczywiście chętnie skorzystał z oferty sprawiając nam, obserwującym przez okno, wiele radości.

Nad Biebrzą też lato: zniknęły żurawie, które wraz ze swoimi nielotnymi jeszcze młodymi pozostają w ukryciu. Z bocianich gniazd co rusz wystają już młode główki z krótkimi jeszcze dzióbkami. Łosie są wszędzie, a samce już gotują się do jesieni, na ich głowach widać czasem dość pokaźne poroże. Sianokosy w pełni, więc na łąkach więcej widać, można wypatrzeć nawet wilka. A nad łąkami śmigają orliki: samce, samice i zeszłoroczne młode, które po zimie postanowiły odwiedzić Biebrzańskie Bagna. Dla zainteresowanych mamy małą fotorelację ze spotkań z orlikami na stronie im poświęconej aqc.aquila-it.pl.

Zapraszamy nad Biebrzę, coby to wszystko przeżyć!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.