Archiwum

Inwazja

Dwa z kilkuset kobczyków, które w tym roku dokonały nalotu na Biebrzę.Inwazja to słowo o zdecydowanie pejoratywnym znaczeniu, szczególnie w dzisiejszych, obfitujących w okropieństwa czasach. Dlatego z tym większą satysfakcją donosimy, że istnieją inwazje piękne, wspaniałe i ze wszech miar pozytywne.

Taką inwazję zafundowały nam w tym roku kobczyki Falco vespertinus. Ptaki te, należące do rodziny sokołowatych, swoje areały lęgowe mają na wschodzie i południu Eurazji. U nas pojawiają się sporadycznie pojedyncze osobniki w czasie przelotów. Jednak w tym roku dokonały na Polskę swoistego nalotu. Największe stada spotkano na lubelszczyźnie, gdzie na noclegowiskach ich liczba dochodziła do 700 osobników.

Także nad Biebrzą przez prawie tydzień słonecznej pogody w wielu miejscach można było obserwować te piękne ptaki. W czasie dnia zawisały niczym pustułki nad łąkami i polami wyszukując na nich owadów. Wieczorem gromadziły się na wspólnych noclegowiskach. Polujące można było podziwiać nawet w liczbie ponad 20 osobników, na jednym z noclegowisk natomiast zaobserwowano ponad 50. Zdecydowaną większość z nich stanowiły ptaki młode.

W dziale "Dla oka" zamieściliśmy kilka zdjęć tych sokołów.

Podobnych inwazji życzymy wszystkim co roku!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.