Co oferują?

Osada Grzędy to współcześnie polana, na której wzniesiono leśniczówkę oraz budynki Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Znajduje się ona na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, w jego centrum, stanowiąc jego najstarszą chronioną część. Ze względu na niespotykane gdzie indziej walory przyrodnicze, dodatkowo na tym terenie utworzono rezerwat ścisły. Z punktu widzenia polskiego prawa obszar ten jest więc objęty najwyższą możliwą formą ochrony. Jak nietrudno się domyślić, Grzędy nie oferują tego, co znajdziemy w ofercie tysięcy pensjonatów, ośrodków wczasowych i kwater agroturystycznych w naszym kraju, a więc hucznych zabaw, głośnych firmowych imprez, grupowych popijaw i biesiad. Grzędy to nade wszystko raj dla złaknionych spokoju i harmonii oraz kontaktu z Naturą. Ale nie tylko...

Przyroda

O przyrodzie i o tym, jakie rarytasy można spotkać na Grzędach i w ich najbliższej okolicy piszemy w osobnym artykule. Dość powiedzieć, że znaleźć tu można absolutnie wszystko, z czego słynie Biebrza: od obuwików i knieci błotnej, poprzez łosie i wilki, aż po orliki grubodziobe i wodniczki. Tutaj jedynie możemy zaprezentować, jak polanę i Grzędy widzi nasz sąsiad, orlik krzykliwy, gdy przylatuje o poranku.

Aktywny wypoczynek

W tym aspekcie Grzędy mają chyba najwięcej do zaoferowania ze wszystkich miejsc nad Biebrzą. Nie tylko z powodu rozpoczynających się tu i kończących ponad 30 km szlaków, nie tylko z powodu umiejscowienia w samym centrum Kotliny Biebrzańskiej, ale również z racji bliskości do rozpoczynającej się niedaleko słynnej Krainy Mazurskich Jezior.

  • Mapa szlaków na Grzędach.szlaki - ich zdecydowana większość dostępna jest w ciągu całego roku. Ich główną zaletą jest fakt dużego zróżnicowania pod względem zarówno stopnia trudności jak i bioróżnorodności. W dużej części szlaki są łatwe i biegną przez bagienne lasy porastające tę część Parku. Zwiedzać je można na piechotę bez konieczności posiadania kaloszy lub na rowerze. Część z tych szlaków wychodzi na tereny otwarte, gdzie w zależności od pory roku mogą przydać się nie tylko gumowce, ale i wodery, a dla rowerów szlaki te są niedostępne. Szlaki te są już trudniejsze. W porze zimowej zarówno te pierwsze, jak i drugie nadają się znakomicie na pokonywanie na nartach, są równe i niezarośnięte, co pozwala na szusowanie nawet przy niewielkiej śnieżnej pokrywie. Natomiast niespotykanymi w innych częściach Parku są szlaki biegnące na wydmach. Podziwiać z nich można nie tylko charakterystyczną szatę roślinną, ale dostępne z tych wyniesień rozległe widoki na niedostępne biebrzańskie bagna i ich mieszkańców. Długość wędrówek można dowolnie dobierać do swoich wymagań i możliwości. Ponadto, z racji posiadania przez nas licencji Przewodnika, możliwości pokonywania szlaków można zwiększyć o dojazd samochodem, dzięki czemu na przykład wczesnym świtem można dotrzeć na odległe wydmy i tam podziwiać budzący się dzień, a następnie jego resztę spędzić wracając pieszo do leśniczówki.
  • wypoczynek nad wodą - to zdecydowanie nasz atut wśród wszystkich miejsc oferujących wypoczynek nad Biebrzą. Z Grzęd bowiem nie tylko blisko jest do rzek i mniejszych cieków wodnych, ale również do jezior i to tych najsłynniejszych w Polsce - Mazurskich. Zaledwie 10 km od leśniczówki znajdują się dwie plaże nad jeziorem Dreństwo - urokliwa piaszczysta dzika oraz strzeżona, wyposażona w pomost, a nawet huśtawki i zjeżdżalnie dla dzieci. Jeśli to mało, 20 km od leśniczówki jest Jezioro Rajgrodzkie z mnóstwem plaż, sprzętu wodnego i innych atrakcji. Wizyta tam będzie z pewnością urozmaiceniem letniego pobytu wśród biebrzańskiej przyrody. A dla mniej wybrednych są rozliczne dzikie kąpieliska na rzece Jegrzni, najbliższe oddalone zaledwie o 3 km.
  • wędkowanie - to kolejna z atrakcji, która skusi niejednego zwolennika moczenia kija. Cała Kotlina Biebrzańska znana jest z czystych wód i obfitości ryb. A jeśli dodamy do tego pobliskie jeziora, trudno się takiej atrakcji oprzeć. Najbliższe łowiska znajdują się na rzece Jegrzni 3 km od leśniczówki.
  • spływy - spływy rzeką Biebrzą to jedna z najsłynniejszych atrakcji regionu. Spływać można na wszystkim, od słynnych tratew po starodawne pychówki, oraz nie tylko po samej rzece Biebrzy, bowiem w okolicy jest wiele mniejszych rzek, cieków wodnych, po słynny Kanał Augustowski. Co prawda z leśniczówki trzeba do rzeki dojechać, niemniej jednak atrakcyjność tej formy spędzenia czasu z pewnością wynagrodzi tę niedogodność. Szczególnie, że spływ połączyć można z innymi atrakcjami, jak chociażby przejściem przez bagna, by w ten sposób dotrzeć do leśniczówki. A może tak najpierw spacer, a potem spływ? Pomożemy w organizacji każdej z opcji.
  • inne atrakcje - z tych wymienić można jazdę konną w pobliskiej stadninie (5 km od leśniczówki), przejazdy bryczką bądź saniami, czy nurkowanie i to zarówno w Biebrzy, jak i w mazurskich jeziorach.

Wycieczki

Biebrzański Park Narodowy jest największym pod względem powierzchni parkiem narodowym w Polsce. Leżące w jego centrum Grzędy to świetne miejsce wypadowe, stąd bowiem jest równie daleko we wszystkich kierunkach. Rozległy teren sprawia, że nawet kilkanaście dni spędzić można odwiedzając za każdym razem inne miejsca. A każde z nich z pewnością warte jest wielokrotnego odwiedzenia, nie tylko z powodu różnej pory dnia czy roku. Okoliczna przyroda w swej zmienności i różnorodności zapewni moc wrażeń każdemu, kto zechce poświęcić swój czas na jej odkrywanie. Sami niejednokrotnie przekonaliśmy się, że odwiedzenie nawet kilku miejsc w najbliższej okolicy może zająć cały dzień. A co dopiero powiedzieć, jeśli zarówno w kierunku wschodnim, jak i południowo-zachodnim do przejechania jest ponad 100 km takich miejsc? 100 km w jedną stronę!

Imprezy

Biebrza i Grzędy to nade wszystko Przyroda, Spokój, cywilizacyjne Odosobnienie i Cisza. Stąd też z pewnością zorganizowanie jakiejkolwiek imprezy dla grupy nieodłącznie dotyczyć powinno tych, którzy Przyrodę lubią i cenią. Z pewnością odwiedzą nas więc rodziny ze znajomymi, czy studenci nauk przyrodniczych w grupach. Czy to oznacza, że nie da się tutaj zorganizować firmowego spotkania? A może z innej strony: czy słowo "impreza" zawsze musi oznaczać hałas, nieporządek i strumień lejącego się bez opamiętania alkoholu? Przecież to już było. Może więc czas na coś nowego? Na poznanie nie tylko Przyrody, ale też niekoniecznie rozśpiewanych i niekoniecznie otumanionych wyskokowymi trunkami kolegów i koleżanek z pracy? Przeżycie z nimi Przygody - przejścia przez niedostępne bagna, wypatrzenia krążącego orlika grubodziobego na niebie czy wilczych śladów w śniegu, wypatrywania spadających meteorytów przy blasku płonącego ogniska.
Organizujemy pobyt dla wszelakich zorganizowanych grup, zajmując się całą oprawą. Dysponujemy transportem, dojedziemy, przywieziemy, ugościmy, odwieziemy. Nawet na lotnisko w Warszawie.
Nasz dotychczasowy rekord to 40-to osobowa grupa. Może nie w komfortowych warunkach, ale czy na pewno o komfort w takich imprezach chodzi?

Kultura

Zwiedzać nad Biebrzą można nie tylko miejsca atrakcyjne przyrodniczo. Co rusz znajdzie się coś ciekawego zarówno dla miłośników czy to architektury, czy to sztuki, czy to historii. Dla jednych są Krynki z tatarską kulturą, dla innych jest Tykocin z żydowską historią, dla innych Lipsk z ludową sztuką, dla jeszcze innych tajemnicze fortyfikacje Osowca. Jest Augustów, jest Ełk, są Suwałki. A jeśli komuś mało przyrody, są jeszcze kolejne, wcale nie tak odległe, parki narodowe: Narwiański, Białowieski, Wigierski. Są piękne Puszcze: Knyszyńska i Augustowska.

To wszystko oferują Grzędy. Wszystkiego tego można doświadczyć, wszystko to przeżyć. Po kolei lub na raz, kto jak lubi i kto jak woli. Wpółpracujemy z sąsiadującymi gospodarstwami, z których każde ma co innego do zaoferowania. My pomożemy, doradzimy, zorganizujemy. Opłaty natomiast od naszych gości pobieramy tylko za to, co sami wykonujemy! Zapraszamy!

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.