Zainteresowanym pogłębieniem wiedzy

proponujemy wycieczki po Biebrzy i okolicy w naszym towarzystwie, w czasie których, jako dumni posiadacze "Zezwolenia nr 52 na wykonywanie usług przewodnickich po Biebrzańskim Parku Narodowym", chętnie podzielimy się wspomnieniami i wiadomościami na temat przyrody. Naszą specjalnością są ptaki szponiaste, w szczególności słynne biebrzańskie orliki grubodziobe. Mamy dla Państwa kilka wybranych propozycji odkrywania Biebrzy i jej uroków, jesteśmy też otwarci na Państwa indywidualne potrzeby i sugestie. Oto przykładowe wycieczki:

1. Odkryj Clangę - całodniowa ekspedycja poświęcona w szczególności orlikowi grubodziobemu. Poznamy jego wygląd, zachowanie, potrzeby i zagrożenia. Ale również środowisko jego bytowania i jego bliższych i dalszych sąsiadów.

2. Odkryj Pomarinę - całodniowa ekpedycja poświęcona w szczególności orlikowi krzykliwemu. Ciekawostką tutaj jest fakt, że trasa wycieczki biegnie poprzez mniej słynne (i mało uczęszczane) zakątki Biebrzańskiego Parku Narodowego i jego otuliny, a nawet zahacza o skraj sąsiadującej Puszczy Augustowskiej. Oprócz orlików odwiedzimy oczywiście torfowiska, na których spotkamy ginące gatunki roślin i chronione gatunki ptaków.

3. Odkryj Hybridę - ta wycieczka zajmie około 6 godzin, a w czasie jej trwania zapoznamy się z zagadnieniem hybrydyzacji w przyrodzie, poznamy kilka przyczyn powstawania par mieszanych u biebrzańskich orlików oraz sprawdzimy, czy w terenie da się odróżnić orlika grubodziobego od krzykliwego i mieszańca.

4. Odkryj Biebrzę - to zdecydowanie całodniowa wyprawa. A i tak pewnie nie starczy czasu na poznanie całej Biebrzy i jej mieszkańców. Ale spróbować trzeba. W zależności od pory roku będziemy świadkami wspaniałych zjawisk, takich jak migracje, zapoczątkowanie nowych pokoleń mieszkańców Biebrzy, codzienna egzystencja na bagnach, sposoby na przetrwanie niekorzystnych warunków. Na własnych oczach też przekonamy się, ile tak naprawdę kosztuje przyrodę nasze wygodne życie i jak przyroda próbuje sobie poradzić z niepohamowaną presją z naszej strony.

5. Odkryj Łosia - to nasza najkrótsza pod względem czasowym propozycja. Dla nas lokalna, bo ma miejsce w Rezerwacie Czerwone Bagno, w którym przecież żyjemy. Trwająca od 3 do 4 godzin wyprawa pozwoli Państwu poznać trochę inne bagna - nie te ciągnące się po horyzont otwarte przestrzenie (choć i takich doświadczymy), ale i porośnięte drzewami i poprzerywane grądami, a nawet przypominającą nadmorskie plaże wydmą. Czyli tak naprawdę całe środowisko bytowania biebrzańskiego łosia, którego raczej na pewno ujrzymy. A prócz niego może i wilka, i orła, i na co tam jeszcze u Przyrody zasłużyliśmy.

Wymienione wycieczki odbywają się naszym samochodem terenowym, mieszczącym do 6 turystów. W przypadku większej liczby zainteresowanych postaramy się o drugi, również terenowy. Będziemy też chodzić (czasem przydadzą się kalosze). Stopień trudności oraz rodzaje poruszanych zagadnień uzależniamy już od samej grupy - czy to absolwenci nauk przyrodniczych, czy kilkuletni amatorzy ornitologii z pierwszą lornetką w dłoniach, zainteresować staramy się wszystkich. Jesteśmy miłośnikami przyrody, a tę najlepiej podziwiać w mniej licznym gronie. Ale to tylko taka sugestia z naszej strony.

Portal GPS | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.